איך לומדים בקורסים של מדרסה?

כאן תמצאו את כל המידע שחשוב לדעת על קורסי ‘לומדים לתקשר בערבית מדוברת’ של מדרסה!

קורס 01

במדרסה לומדים במודל ‘blended learning’ – המודל הכי מתקדם לרכישת שפה חדשה: השיעורים עם המורה והקבוצה מוקדשים לתרגול שיחה ופיתוח יכולות התקשורת בערבית מדוברת במקום למידה תיאורטית. בעצם, הקבוצה אליה אתם מצטרפים היא קבוצת תרגול, בה תדברו ערבית ממש מהשיעור הראשון. 

 בשיעורים של מדרסה מתרגלים ומתאמנים על היכולת להתבטא בערבית. המורים של מדרסה מתרכזים ביכולת לתרגל אתכם ערבית באמצעים כמה שיותר חווייתיים וכמה שיותר מגוונים עם שני דגשים עיקריים: 

  • חווייתיות – בקורסים של מדרסה תשכחו כל מה שאתם חושבים על כיתה ומורה. זאת לא הרצאה ואתם לא תשבו ותעתיקו מלוח. כאן, מדברים, מתקשרים, ומתנסנם כל הזמן. לכן, הלמידה היא בעצם רכישה של השפה דרך התנסות ותרגול: אחד עם השני, בקבוצה, בדיאלוגים, או אחד על אחד.

  • עכשוויות וחשיפה לאלמנטים תרבותיים – אנחנו מלמדים ערבית חיה, יום יומית, שקיימת ברשת, בטיק טוק ובווטסאפ, ביוטיוב וברחוב. לכן, המורים שלנו ילמדו אתכם לתקשר בערבית באמצעות חשיפה ולמידה מתוך סדרות וסרטים, שיחות בערבית בווטסאפ, מתכונים, משחקים וכל מה שיחבר אתכם לשפה וגם למרחב שאנחנו חיים בו.

  • בסוף כל מפגש, המורה נותן למשתתפים משימות לתרגול וחזרה. את המשימות אפשר לתרגל באתר, באפליקציה שלנו בכל מקום ובכל זמן שנוח לכם.

 
המודל הזה נקרא “כיתה הפוכה” או “Blended learning” (למידה משולבת), והוא מאפשר גם “לפתוח את הפה ולדבר” עם המורה והקבוצה – הדבר החשוב ביותר בלמידת שפה, אבל גם ללמוד בצורה מסודרת ודידקטית ולחזור על החומר בכל זמן ובמקום שנוח (וכן, אפשר אפילו להקשיב וללמוד מהשיעורים בפודקאסטים ובאפליקציה!)

הקורס מתאים לגילאי 18+

קורסים ייעודיים לגימלאים ולבני נוער נפתחים לפי דרישה. 

הקורסים של מדרסה מתקיימים בקבוצות קטנות של עשרה עד 15 משתתפים. המבנה הזה של קבוצה נותר אחרי מחשבה רבה ונועד להשיג כמה וכמה מטרות לימודיות: מצד אחד, לאפשר לכל משתתף בקבוצה ביטוי מלא ויכול  ‘לפתוח את הפה’ ולתרגל שיחה בערבית ממש מהרגע הראשון של השיעור, ומצד שני, להבטיח קבוצה דינמית שתאפשר תרגול בקבוצות וזוגות, הדמיות שיחה ומשחקים לצד חוויה קהילתית וחברתית שיש לה משמעות גדולה ביכולת להתקדם ולהתמיד בלמידת השפה. 

 אנחנו יודעים שלמידה מוצלחת תלוי במידה רבה מאוד במורה מצוין. לכן, המורים שלנו נבחרים בקפידה לאחר תהליך מוקפד של מיון והכשרה אותו מצבעת המחלקה הפדגוגית. תהליכי המיון בוחנים כישורים שונים מעבר לשליטה מוחלטת בשפה – בין היתר, היכולת לעמוד מול קבוצה, לתמוך ולעודד למידה, כריזמה, יצירתיות וחיבור לחזון החברתי והקהילתי של מדרסה. לאחר הקבלה לצוות ההוראה של מדרסה המורים עוברים הדרכות והכשרות לאורך כל השנה ומלווים במחלקת ההדרכה שלנו. 

אנחנו מאמינים ששפה היא לא רק מילים וביטויים היא גם שער לתרבות. לכן, רוב מוחלט של המורים שלנו במדרסה הם דוברי ערבית שפת אם.

קורסים עם מורה וקבוצה מתקיימים באופן פרונטאלי או אונליין בזום.

רשימת הקורסים הפרונטליים כאן

רשימת מועדי הקורסים בזום כאן

מועדים חדשים לקורסים נפתחים מדי חודש ומתעדכנים באתר.

לתיאום קורס אצלכם בארגון או בקהילה – ניתן לפנות אלינו פה 

נתחיל מנושאים בסיסיים ויומיומיים ונתקדם להקשרי שיחה ותקשורת מורכבים יותר: תלמדו להציג את עצמכם, לספר על עצמכם ועל משפחתכם, לקיים שיחה בסיסית סביב לימודים, להתנהל במסעדה, בתחבורה או בקניות, לתאר מה יש לכם ואין לכם, מה אתם רוצים לעשות וכד’.

כל הנושאים והתרגול שלהם משולבים בלמידה הדקדוקית שמאפשרת לא רק לשנן מילים או משפטים אלא ממש להפיק שפה בעצמכם ולהתנהל בסיטואציות שונות ושימושיות בחיי היום יום בעצמכם.  

בקורס המתחילים נתרגל (הרבה, כל הזמן) ונפתח את היכולת לתקשר בערבית מדוברת: עיקר המפגשים בקורס יוקדשו לתרגול שיחות – בין המשתתפים לבין עצמם, עם המורה, בקבוצות או בתרגול אחד על אחד.

במהלך הקורס נתרגל ונלמד מבנה ואוצר מילים של שיחת היכרות בסיסית, ביטויים ראשוניים (אני, אתה, מאיפה אתה/את), פעלים ראשוניים (גר, יודע, מבין), יחיד ורבים בערבית מדוברת, שמות תואר שימושיים (גדול-קטן, יפה, חדש), שיחות היכרות בהקשרים חברתיים ושכיחים: שיחת היכרות במסעדה, ברחוב, עם קולגה בעבודה ובהקשרים של מפגשים חברתיים אחרים, ביטויים שימושיים (בוקר טוב, בבקשה, תהיה בריא…), כינויי רמז (זה, זאת, אלה), המספרים בערבית, שלילה בערבית (רוצה / לא רוצה), מבנה הפועל בערבית כבסיס לזיהוי והבנה של מילים ופעלים נוספים (גם שאנחנו לא מכירים) ועוד.

סילבוס הכולל מבנה פדגוגי ונושאי כל אחד מהשיעורים בקורס + חוברת קורס ינתנו לנרשמים סמוך למועד השיעור הראשון.

בסיום קורס 01 התלמידים מסוגלים לנהל שיחות היכרות בערבית ולהתנהל בסיטואציות יומיומיות בסיסיות. התלמידים רוכשים אוצר מילים ראשוני ומתאמנים על הרכבת משפטים לפי החוקים הדקדוקיים שנלמדים בקורס ומהווים בסיס לשיח בערבית מדוברת.

בסיום קורס 02 התלמידים יכולים להבין משפטים מורכבים בהקשרים שונים. בעוד שקורס המתחילים מהווה את החשיפה הראשונית לשפה, בקורס הממשיכים הדגש הוא על קיום שיחות קצרות על בסיס היסודות שנלמדו. בנוסף, הרחבת הידע הדקדוקי שמתקיים בקורס הממשיכים מאפשר לתלמידים לבטא את עצמם בתחומים רבים יותר ובמיומנות גבוהה יותר. 

בסיום קורס 03 התלמידים מפתחים מיומנויות התבטאות מתקדמות בערבית ומסוגלים להתבטא באופן חופשי בתחומים מסוימים. בקורס זה משלימים את למידת חוקי הדקדוק שמהווים בסיס לשיח, ומתמקדים ביישומם בהקשרים שונים בתוך שיחה בזוגות ובקבוצות.

בסיום קורס 04 התלמידים מסוגלים לבטא רעיונות מורכבים בערבית, ולהשתמש באוצר מילים נרחב מעולמות תוכן חדשים. בקורס זה התלמידים עובדים על סגנון, התבטאות טבעית בשפה ושליפה. התלמידים נחשפים בקורס לתופעות תחביריות הייחודיות לערבית המדוברת, ומפתחים מיומנויות תקשורת מתקדמות שמאפשרות להם “להוריד קביים” ולתקשר בערבית מחוץ לכיתה.

ממשיכים ללמוד בחינם: באתר, באפליקציה, בקבוצות התרגול החינמיות בפייסבוק, בערוץ הוואטסאפ, בשידורי לייב, בפודקאסט ועוד. אנחנו מעדכנים תכנים לימודיים ממש מדי שבוע. אז איך מתעדכנים?

מצטרפים לעמוד הטיקטוק

מצטרפים לפייסבוק

מצטרפים לקבוצות התרגול בווטסאפ

אחת לחודש תוכלו לקבל את כל הזדמנויות הלמידה החינמיות ובתשלום מסובסד אליכם למייל – להרשמה לניוזלטר

וכמובן – נרשמים לקורס המשך עם מורה וקבוצה בעלות מסובסדת! – להרשמה 

קורס 02 

קורס ברמת ממשיכים מהווה המשך ישיר לקורס המתחילים שלנו. משתתף שיסיים בהצלחה את קורס הממשיכים יוכל לדבר ולהבין משפטים מורכבים בהקשרים שונים. בעוד שקורס המתחילים מהווה את החשיפה הראשונית לשפה, בקורס הממשיכים הדגש הוא על קיום שיחות קצרות על בסיס היסודות שנלמדו. בנוסף, הרחבת הידע הדקדוקי שמתקיים בקורס הממשיכים מאפשר לתלמידים לבטא את עצמם בתחומים רבים יותר ובמיומנות גבוהה יותר. 

גם הקורסים המתקדמים מתנהלים במתכונת היברידית – מפגשים עם מורה ובנוסף – תרגול ולמידה עצמאית במערכת הלמידה הדיגיטלית של מדרסה. הקורסים המקוונים לרמת מתקדמים מתנהלים, כמו בקורסים ברמת מתחילים,  במערכת ניהול למידה (LMS) ומאפשרים מגוון של כלי ניהול וניתוח של התקדמות הקבוצה כמכלול ושל כל משתתף בנפרד. כך יכול המורה לייחד משימות לפי רמה, לעקוב אחרי ביצועים והתמדה וללמוד על הנושאים החשובים לכל קבוצה. 

תרגול שיחה – זהו הדגש העיקרי של הקורס. תרגול זה נעשה הן באמצעות הפעילויות במפגשים עצמם, והן באמצעות שימוש במאות קטעי שמע, סרטונים ותרגילים שמלווים את המשתתפים ומצויים בפלטפורמה המקוונת. שילוב זה מאפשר יכולות שיחה מפותחות ויצירת משפטים ארוכים יותר.

  • אוצר מילים – כ- 400 מילים, נוסף לאוצר המילים של קורס המתחילים.

  • הפועל – לימוד של הצורות המרכזיות והשימושיות ביותר של הפועל בכל הזמנים (עבר, הווה, עתיד).

  • דקדוק – עיסוק בתופעות דקדוקיות מתקדמות מרכזיות.

הקורס מתאים למי שסיים את הקורס הראשון, או למשתתפים עם רקע מוקדם בסיסי בערבית מדוברת.

אם יש לך רקע בערבית מדוברת, מוזמן לכתוב אלינו ואנחנו נשמח לסייע בבחינת הרמה והתאמת הקורס הנכון לך.

רשימת המועדים והמיקומים בהם מתקיימים קורסים מתקדמים נמצאת באתר שלנו ומתעדכנת מדי חודש. אם אתם לומדים כעת בקורס מתחילים, מומלץ להבטיח מקומכם באחד מקורסי ההמשך הנפתחים בסמוך לסיום הקורס הנוכחי שלך. 

(במידה והקבוצה רוצה להמשיך ביחד לקורס הבא עם אותו מורה יש לפנות לתיאום מול משרד העמותה).

  

בִּ(אל)נַّגַ׳אח!

 
דילוג לתוכן